Ogrzewanie na podczerwień – co to jest i jakie są jego wady i zalety
Niedawno pisaliśmy na naszym blogu o saunach na podczerwień. Okazuje się, że światło podczerwone ma w dzisiejszych czasach inne zastosowania, o których wiele osób nie wie. Jednym z zastosowań jest ogrzewanie domu, które zaczyna pojawiać się w nowoczesnych budynkach.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień i kiedy warto je stosować?
Ogrzewanie na podczerwień działa tak samo jak ciepło, które czujemy gdy jesteśmy na słońcu. To właśnie głównie podczerwień odpowiada za to, że na słońcu jest nam ciepło. W przypadku ogrzewania, fale podczerwone emitowane przez panele grzewcze, ogrzewają ciało i przedmioty, które są w jego zasięgu. Wszystko zatem co znajduje się „w cieniu” nie jest ogrzewane. Tak samo jak w przypadku słońca, gdy schowa się za chmurę, ciepło znika i zostaje tylko temperatura powietrza, która w przypadku ogrzewania na podczerwień, jest niska.
Zalety ogrzewania na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień jest zdrowsze, niż inne źródła ciepła, ponieważ nie zmienia wilgotności powietrza, a co za tym idzie, nasze oczy i skóra pozostają nawilżone. Światło podczerwone jest w 100% zdrowe, ponieważ jest pozbawione szkodliwego promieniowania UV
Drugą zaletą jest efektywność. Ciepło emitowane przez taki panel, ogrzewa tylko wybrany obszar. Jest zatem świetnym rozwiązaniem do biura, czy w domu w pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu.
Dodatkową zaletą jest to, że takie ogrzewanie nie musi być cały czas włączone. Gdy wchodzimy do zimnego pomieszczenia, włączając ogrzewanie na podczerwień, czujemy natychmiastowe ciepło. Nie tracimy zatem energii na podgrzewanie powietrza wcześniej.
Wady ogrzewania na podczerwień
Panele na podczerwień mocno się rozgrzewają. Trzeba zatem uważać na to, aby nie montować ich w zasięgu dzieci, zwierząt, czy chociażby przypadkowego dotknięcia.
Inną wadą jest użycie takiego ogrzewania w pomieszczeniach, w których często się przemieszczamy. Takie panele ogrzewają tylko określoną powierzchnię, natomiast powietrze pozostaje chłodne. Kiedy wyłączymy urządzenie, natychmiast odczujemy różnicę.
Ogrzewanie na podczerwień jest zatem dobrym rozwiązaniem w określonych sytuacjach. Czas pokaże, czy ta technologia stanie się bardziej uniwersalna i powszechna.