Kiedy wykonywane są opinie techniczne budynków?
Diagnostyka budowlana uwzględnia 4 rodzaje opracowań technicznych, które są źródłem ważnych informacji na temat stanu budynku. Dzięki nim możemy zarówno podjąć decyzje inwestycyjne, jak i wybrać optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania dotyczące remontu lub modernizacji obiektu. Wyjaśniamy, czym jest opinia techniczna i kiedy warto ją wykonać.
Opracowania techniczne w pigułce
Diagnostyka budowlana ma na celu określenie m.in. stanu technicznego budynku, a jej zakres jest ściśle powiązany z rodzajem opracowania technicznego oraz indywidualnymi potrzebami inwestora. Do grupy opracowań technicznych zaliczamy:
- opinię techniczną,
- ocenę techniczną,
- ekspertyzę techniczną,
- orzeczenie techniczne.
Celem diagnostyki budowlanej, którą zlecamy ekspertom, jest m.in. zyskanie informacji na temat ogólnego stanu technicznego budynku, zastosowanych materiałów i rozwiązań projektowych, jak również wykrycie wad, które mogą decydować o pojawieniu się poważnych problemów podczas użytkowania budynku. To, jakich informacji dostarczy nam opracowanie techniczne, zależne jest od jego rodzaju.
Opinia techniczna – czym jest i jakich informacji dostarcza?
Podstawą do wykonania opinii technicznej jest zapoznanie się z dokumentacją projektową budynku oraz dokonanie jego oględzin. Dzięki wykonanym czynnościom możliwe jest zyskanie informacji na temat rozwiązań dotyczących konstrukcji budynku, technologii, w jakiej został on wzniesiony, a także zastosowanych na etapie budowy materiałów. Opinia techniczna nie uwzględnia wykonania badań i pomiarów, jednak może być podstawą do przeprowadzenia rozszerzonej diagnostyki budowlanej, czyli m.in. wykonania ekspertyzy technicznej budynku.
Kiedy warto zlecić wykonanie opinii technicznej?
Opinie techniczne najczęściej zlecane są na etapie zakupu nieruchomości oraz jej wstępnej wyceny na potrzeby inwestora lub postępowania spadkowego. Opinia dotycząca stanu technicznego budynku jest także sposobem na zyskanie informacji dotyczących jedynie konkretnych elementów konstrukcyjnych budynku, co ma duże znaczenie na etapie planowanych remontów oraz rozbudowy i modernizacji obiektu budowlanego.