Jaką formę mogą przyjmować oceny stanu technicznego budynku?
Konieczność przeprowadzenia oceny stanu technicznego budynku najczęściej podyktowana jest planowanym remontem, modernizacją, rozbudową, przebudową obiektu budowlanego. Wówczas celem jest określenie, w jakim stopniu obiekt jest wyeksploatowany pod względem technicznym.
Metody oceny stanu technicznego obiektów budowlanych
Ocena stanu technicznego obiektu budowlanego może być dokonana następującymi metodami:
- Metoda wizualna: polega na zewnętrznych oględzinach elementów w powiązaniu z wiekiem i stopniem wyeksploatowania obiektu. Jest szybka, ale w większości przypadków daje satysfakcjonujące rezultaty.
- Metody czasowe: przewidywany jest okres trwałości obiektu w zależności od eksploatacji, jakości materiałów, wpływu środowiska, postępów korozji i destrukcji fizycznej, chemicznej, biologicznej, błędów projektowych i wykonawczych, drgań podłoża itp. Istnieją różne metody czasowe (liniowa, nieliniowa, paraboliczna), a w każdej z nich obliczeń dokonuje się na konkretnych wzorach.
Czynności z tego zakresu powinny być wykonane przez specjalistów, dlatego też zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy, która dokonuje oceny stanu technicznego budynków na Śląsku.
Informacje pozyskiwane podczas oceny stanu technicznego budynku
Do głównych informacji pozyskanych podczas oceny stanu technicznego budynku, zaliczamy:
ogólne informacje,
- wnioski na temat konstrukcji i elementów wykończeniowych,
- ustalenie średnioważonego zużycia technicznego,
- określenie stopnia zużycia technicznego itp.
Na tej podstawie można podjąć najlepsze decyzje dotyczące planowanych prac remontowych lub modernizacyjnych, a także określić faktyczny stan techniczny obiektu, przyczyny ewentualnych uszkodzeń oraz wyznaczyć zalecenia dotyczące sposobu ich usunięcia i bezpiecznej eksploatacji.