Jak powinien wyglądać odbiór domu jednorodzinnego?
Nie można wprowadzić się do nowo powstałego domu lub mieszkania bez dopełnienia odpowiednich formalności. Uwzględniają one odbiór techniczny, dzięki któremu budynek zostaje oddany do użytkowania, a my możemy się do niego legalnie wprowadzić. Ominięcie tej procedury, skutkuje poważnymi problemami i wysokimi karami. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać odbiór domu jednorodzinnego.
Odbiór domu – niezbędna formalność, której musimy dopełnić
Jako inwestorzy jesteśmy zobowiązani do działania zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Tyczy się to zarówno domów budowanych przez dewelopera, jak i domów wznoszonych na własną rękę. Każdy dom jednorodzinny oraz budynek wielorodzinny muszą zostać właściwie odebrane, co pozwala zamknąć dziennik budowy i uzyskać pozwolenie na użytkowanie. W przypadku większości domów jednorodzinnych wystarczy jedynie zgłosić zakończenie budowy odpowiednim organom nadzorującym. Aby odbiór domu był możliwy, trzeba także zgromadzić niezbędne dokumenty dotyczące budowy. Dokumentacja niezbędna podczas odbioru domu musi zawierać m.in.:
- oryginał prawidłowo prowadzonego dziennika budowy,
- komplet oświadczeń kierownika budowy,
- mapę inwentaryzacyjną,
- protokół odbioru instalacji gazowej oraz protokoły odbioru wykonanych przyłączy,
- protokoły odbioru wentylacji i komina.
Sporym ułatwieniem dla prywatnych inwestorów są kompleksowe usługi, jakie oferują firmy budowlane. Uwzględniają one nie tylko wykonanie niezbędnych robót, ale także zajęcie się formalnościami urzędowymi, których trzeba dopełnić przed zamieszkaniem w wybudowanym domu jednorodzinnym.
Odbiór domu pod klucz
Decydując się na budowę domu pod klucz, formalności związane z odbiorem technicznym zostaną załatwione przez firmę budowlaną, jednak nam jako inwestorom pozostanie odbiór budynku, który ma na celu sprawdzenie, czy prace zostały wykonane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W takim przypadku odbiór powinien uwzględniać m.in.:
- sprawdzenie jakości robót wykończeniowych,
- sprawdzenie, czy stolarka otworowa została prawidłowo zamontowana,
- sprawdzenie, czy przyłącza zostały wyprowadzone we właściwych miejscach,
- sprawdzenie działania instalacji.
Jeżeli zostaną stwierdzone uchybienia, to mamy prawo do składania reklamacji. Aby uniknąć problemów i przeoczenia ewentualnych usterek, warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zajmują się odbiorem domów i mieszkań.