wertykalny ogrodPo latach spędzonych w betonowych budynkach człowiek stwierdził, że tęskni za przyrodą, której mamy wokół coraz mniej. Rośliny rosnące w doniczkach, które ubogacają wnętrza, nie są żadną nowością. Ostatnio jednak na świecie panuje nowy trend, który bezkompromisowo przemienia biura, domy i tarasy w prawdziwą dżunglę.

Wertykalne ogrody można już także w Polsce spotkać w nowoczesnych biurach, czy niektórych domach. Cała rzecz polega na tym, że odwrócono myślenie, które kazało szukać dla rośliny poziomej powierzchni na której będzie stała. Wertykalny ogród to po prostu pionowa konstrukcja z kieszeniami, czy z przyczepionymi donicami, która tworzy ścianę roślin.

Sposobów na zbudowanie takiego ogrodu jest wiele. W internecie można znaleźć zarówno poradniki typu DIY (zrób to sam), jak i profesjonalne konstrukcje z wbudowanym systemem nawadniania.

Do zbudowania własnego ogrodu potrzebujemy przede wszystkich filcu, z którego tworzymy kieszenie. Dodatkowo, w zależności od tego czy ogród ma być na zewnątrz czy w środku, dorabiamy tylną ściankę, która zabezpieczy ścianę domu lub biura przed wilgocią. Na końcu sadzimy rośliny, dobierając je stosownie do oświetlenia.

Tak utworzona ściana wymaga częstego podlewania i pielęgnacji, jednak jej urok w pełni zrekompensuje nakład pracy.