ozeSanta Monica w stanie California w USA stała się pierwszym miastem na świecie, które będzie wymagało od wszystkich nowo budowanych domów jednorodzinnych, aby były zeroenergetyczne oraz budowane zgodnie ze standardami zawartymi w dokumencie 2016 California Green Building Standards Code (CALGreen).

Wymóg uchwalony przez miasto w zeszłym tygodniu wejdzie w życie w 2017 roku. Nie tylko domy jednorodzinne są nim objęte. Domy wielorodzinne oraz budynki komercyjne co prawda nie muszą być zeroenergetyczne, ale powinny być o 10% bardziej energooszczędne, niż wymagają tego normy stanu California.

Tony Vazquez, radny Santa Monica, komentując decyzję rady miasta stwierdził, że Santa Monica jest dumna z tego, że staje się liderem standardów budownictwa zeroenergetycznego na świecie.

Budynki zeroenergetyczne charakteryzują się nie tylko wysokim stopniem energooszczędności. Jak sama nazwa wskazuje, cała idea polega na tym, że konsumują rocznie tyle samo energii, co produkują z przydomowych instalacji OZE.