ozeOdnawialne źródła energii weszły już na stałe w polski krajobraz, głównie za sprawą dofinansowywanych dotychczas kolektorów słonecznych. W dzisiejszych czasach warto rozważyć inne urządzenia OZE, szczególnie, że prawo w Polsce zaczęło im sprzyjać.

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która weszła w życie w maju 2015 r., odmieniła w znacznym stopniu sytuację osób, które rozważały instalację OZE. Każda osoba, która na niewielką skalę produkuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych ma zagwarantowany odbiór tej energii. Właściciele instalacji o mocy do 3kW sprzedają prąd po cenie 75gr/kWh, natomiast jeśli instalacja znajduje się w zakresie 3-10 kW, cena wynosi 70gr/kWh.

Jeśli dołożymy do tego fakt, że ceny paneli fotowoltaicznych spadają, a sama instalacja wysyłająca prąd do sieci nie jest skomplikowana, warto rozważyć taką inwestycję na etapie projektowania domu.

Panele fotowoltaiczne powinny być instalowane na południowej części dachu. Warto także przygotować pomieszczenie, w którym umieszczone zostaną urządzenia sterujące oraz zaplanować poprowadzenie przewodów elektrycznych.