betonBeton jest materiałem, który nie każdemu dobrze się kojarzy. Z jednej strony jest symbolem bezdusznych miast wypierających przyrodę. Z drugiej, jest niesamowicie wytrzymałym i materiałem budowlanym stosowanym od wieków.

Przeciwnicy betonu twierdzą, że oprócz wątpliwych walorów estetycznych, jego produkcja powoduje wzrost emisji CO2 i konsumuje bardzo dużo energii. Winnym tego stanu rzeczy jest cement, czyli jeden z 3 składników betonu, obok wody i piasku. I choć na przykład produkcja stali wymaga o wiele więcej energii, to betonu produkuje się ogromne ilości – pięć ton na osobę rocznie.

Co tak naprawdę powoduje, że beton jest tak popularny? Są 3 główne powody: jest tani, można go dowolnie formować i cechuje go bardzo duża wytrzymałość. Stal rdzewieje, drewno pruchnieje, a beton pozostaje “w formie” na długo. Poza tym jest odporny na wodę, silny wiatr i ogień.

Właściwości betonu znano już bardzo dawno temu. Przypuszcza się, że już 12000 lat temu w Turcji odkryto metodę pozyskiwania cementu i betonu. Najstarsze istniejące dowody pozwalają stwierdzić, że na pewno 8000 lat temu ludzie stawiali budowle na Pustyni na terenie Jordanii i Syrii.

Dużym przełomem w budownictwie betonowym było wynalezienie zbrojenia stalowego w 19 wieku we Francji. Od tamtej pory beton stał się jeszcze trwalszy, a ludzkość mogła zbudować wielkie drapacze chmur, które przetrwają wieki.