domyNiedoświetlenie, wilgoć i pleśń w budynkach to problem jednego na sześciu Europejczyków. Taka sytuacja wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie, ale wprost odbija się na zdrowiu, a także generuje ogromne koszty. Takie wnioski płyną z raportu opublikowanego przez producenta okien Velux.

Według przeprowadzonych przez nich badań, mieszkańcy niedoświetlonych domów mają o 27% większe ryzyko stwierdzenia gorszego stanu zdrowia.

Mieszkańcy Europy, żyjący w wilgoci, lub grzybie mają o 40% większe ryzyko zachorowania na astmę, lub przewlekłe choroby płuc, a zły stan zdrowia zgłasza 60% więcej osób, niż w grupie żyjącej w zdrowych, czyli suchych domach z odpowiednią temperaturą.

Okazuje się także, że osoby cierpiące na energetyczną biedę, czyli takie, których nie stać na dogrzanie swoich domów do oczekiwanej temperatury, dwukrotnie częściej skarżą się na swój stan zdrowia.

Według szacunków, całkowity koszt niezdrowych budynków to około 82 mld EUR dla całej Europy. Wlicza się tutaj koszty społeczne oraz koszty leczenia chorób, wywołanych niewłaściwymi warunkami w miejscu zamieszkania.

Źródło: raport